---
title: Emberi szerepek - Miért mutatjuk magunkat másnak?
date: 2025-04-28T12:15:00+02:00
author: Admin
canonical_url: "https://natimethod.hu/cikk/emberi-szerepek-miert-mutatjuk-magunkat-masnak"
section: Cikk
---
# Emberi szerepek - Miért mutatjuk magunkat másnak?

 2025.04.28 | Szerző: admin@cstudios.sk | Kategória: [Újdonságok](https://natimethod.hu/novinky/%C3%BAjdons%C3%A1gok "Újdonságok")  

 ![Img](https://natimethod.hu//assets/files/_transforms/kep/_newsFullWidthImage/img.webp) 

*Az emberi szerepek egy különösen fontos téma az önismeretben. Minden ember, aki elindul ezen az úton, idővel felteszi a kérdést: Miért mutatjuk magunkat másnak? Szerepek, énrészek, álarcok, játszmák szövik át életünk területeit. Miért jellemző ez a viselkedésminta? Mi köze mindehhez a megfelelési kényszernek? Mi a válasz arra a kérdésre: „Hogyan tudom önmagamat adni?”. Vicsápi Natália, önismereti tanító, a Nati Method alapítója megválaszolja a sokakat érdeklő kérdéseket.*

**Vicsápi Natália az alábbiakban részletezi,** **mik a szerepek, az énrészek, és hogyan állunk bele a különböző viselkedésmintákba?! Szó lesz továbbá arról is, mi a következménye ennek, és hogyan tudunk ettől megszabadulni?!**

**Miért mutatjuk magunkat másnak?**

**- Az első viselkedésmintát** **gyermekkorunkban vesszük fel.** **Akkor, amikor beállunk a jógyerek vagy a rossz gyerek szerepébe. Miért tesszük ezt?** A jógyerek énrészünket azért vesszük fel, mert azt szeretnénk elérni, hogy szeressenek**.** A rossz gyerek szerepébe ugyanakkor azért bújunk, mert ellenállunk. **Be akarjuk bizonyítani egy életen keresztül, hogy megfelelünk az elvárásoknak, és meg tudjuk csinálni. Vagy épp ellenkezőleg: ellenállunk nekik, és azt gondoljuk, nincsenek ránk hatással. Ez azonban nem igaz, hiszen áthatják az egész életünket.** De honnan jönnek ezek az elvárások? **Honnan jön a** **megfelelési kényszer**? Természetesen a külvilágból. **Ennek köszönhetően úgy telik el az élet a fejünk felett, hogy a viselkedésminták rángatnak minket dróton.** Kérdezem én: hol vagyunk akkor mi? Hol van a valódi énünk? Hol van a szabad akarat, a saját vágyaink és álmaink? - kezdte Vicsápi Natália, a [Nati Method](https://natimethod.hu/) alapítója.

**„Hogyan lehetek önmagam?”**

\- Nem csoda hát, hogy egyre több ember teszi fel a kérdést: **„Hogyan lehetek önmagam? Hogyan tudom megtalálni a saját utam?”** Ráadásul a válaszokért olykor hónapok vagy évek munkája szükséges. És ezzel meg is adtam a választ még egy fontos kérdésre az **önismeret fontossága** kapcsán. Azért **elengedhetetlen a tudatosság és az önismeret az életben, mert így fogjuk tudni meglelni a saját válaszainkat.** **Így tudjuk megtalálni önmagunkat**, **a saját életutunkat és** **életcélunkat** - mondta a szakember, aki így folytatta:

**Ide vezet a megfelelési kényszer**

\- Szóval gyermekként beleállunk a különböző viselkedésmintákba, szerepekbe, így indul el számunkra a létezés. Aztán felnőttként szeretnénk jó férjek vagy feleségek lenni a házasságban, jó kolléga a munkahelyen, és még sorolhatnám. Ezért bizonyos helyzetekben ismét a jól ismert mintákhoz nyúlunk. Hiszen **a** **viselkedésminták a kapcsolatokban** **mindig jó szolgálatot tesznek. Legalábbis látszólag!** Ha jobban belegondolunk, akkor már látjuk, hogy tulajdonképpen egy életen keresztül cserélgetjük szerepeinket és álcáinkat. **Végül oda jutunk, hogy elfelejtünk magunkra figyelni.** Nem foglalkozunk azzal, amit szeretnénk. **Teljes mértékben mellőzzük a vágyainkat,** mindössze a külvilág elvárásait vesszük figyelembe, és az alapján cselekszünk. Ez a **megfelelési kényszer**. Ha szerencsénk lesz, akkor egy idő után megállunk, és feltesszük a kérdéseinket:

*Az én szívem miért dobog? Mi a jó nekem? **Mi a célom az életben?** **Ki vagyok én?** Mit szeretnék? Kinek akarok megfelelni? Mikor jön el az én időm? Mikor élhetem meg azt, amit valóban szeretnék? **Hogyan tudom önmagamat adni?***

Amikor itt tartunk, elkezdjük megkérdőjelezni a viselkedésmintákat. Ez az első lépés a tudatosság útján!

**Mit lehet tenni az elvárások, a megfelelési kényszer ellen?**

\- Először is vegyük észre, mennyire meg akarunk felelni a szüleinknek, a párunknak, a külvilágnak vagy bárki elvárásának. Tegyük a szívünkre a kezünket, és gondolkodjunk el azon, **hogy ha igazán kezünkbe vehetnénk a sorsunk írását, akkor vajon milyen életet írnánk magunknak?** Olyat, amilyen most van, vagy egy teljesen mást? **Nagyon fontos, hogy felismerjük, és letehessük a látható és láthatatlan terheket.** A szerepek, a megfelelési kényszer, a viselkedésminta és az örökölt sors ugyanis pontosan ez: teher. Miattuk elfolyik az energiánk, nem látjuk, mi a nekünk szánt életút**,** életcél, nem élhetjük, és nem adhatjuk önmagunkat. Szerintem ennél kevés fájdalmasabb dolog van. **Az önazonosság az út egy olyan élet felé, amire vágyunk.** Ez a válaszom: ha meg szeretnénk ismerni önmagunkat, akkor induljunk el! Érleljük, forgassuk magunkban a kérdéseket, és szánjunk időt az önismeretre. Nem kell a tanácstalanságban ragadni, én tudok neked segíteni. **A** [**Nati Method**](https://natimethod.hu/) **teljes módszertana** **ugyanis arra épül,** hogy egy boldog és kiegyensúlyozott életet élhessünk nőként és férfiként egyaránt.

 

## Galéria

 ![Img](https://natimethod.hu//assets/files/_transforms/_universalGallery/img_2025-04-29-081157_kxxv.webp) 

 ![Img copy 5](https://natimethod.hu//assets/files/_transforms/_universalGallery/img-copy-5.webp) 

 ![Img](https://natimethod.hu//assets/files/_transforms/_universalGallery/img_2025-04-29-081312_nxrh.webp) 

 ![Video copy](https://natimethod.hu//assets/files/_transforms/_universalGallery/video-copy.webp) 

 

 

 ![Arrow left](/assets/images/svg/swiper-arrow-left.svg) 

 ![Arrow right](/assets/images/svg/swiper-arrow-right.svg)
